czwartek, 8 stycznia 2015

Leczenie łysienia

Myślę, że każdy z Nas (Panowie także) marzy o pięknych, gęstych/grubych i lśniących włosach.
Wszystko jest pięknie do czasu, gdy włosów zaczyna wypadać o wiele więcej niż zawsze... Ponoć przeciętnemu człowiekowi może ich wypaść w granicach od 50 do 100 na dzień. Jeżeli zauważymy, że gubimy ich powyżej 150 na dobę to znaczy, że mamy do czynienia nie ze zwykłym wypadaniem, a z łysieniem. Mówi się, że łysienie dotyczy wyłącznie mężczyzn. Informacja ta jest błędna ponieważ 40% ludzi, którzy mają do czynienia z tymczasową lub długotrwałą utratą włosów to są właśnie kobiety. Na szczęście u kobiet rzadko kiedy występują łyse zakola. Skoro mowa o łysieniu koniecznie muszę zaznaczyć, że mamy 2 rodzaje łysienia:
- łysienie androgenowe - niestety najczęściej jest uwarunkowane genetycznie, występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Bywa to najczęstsza przyczyna utraty włosów i występuje u 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnym okresie ich życia. U mężczyzn najczęściej prowadzi do łysienia, z kolei u kobiet raczej nigdy nie dochodzi do wyłysienia.


Łysienie androgenowe


Łysienie plackowate
- łysienie plackowate - tutaj już mamy do czynienia z chorobą skóry. Choroba ta raczej nie jest kojarzona z z jakimikolwiek wewnętrznymi lub zewnętrznymi problemami zdrowotnymi. Bardzo często wyłysiałe obszary na głowie same ponownie zarastają włosami. Najnowsze dowody mówią o tym, że łysieniu plackowatym jest winny nieprawidłowy układ odpornościowy. Osoby zmagające się z tą chorobą mogą być narażone na inne choroby autoimmunologiczne, np: choroby tarczycy lub bielactwo, astmę, alergię oraz katar sienny, a także cukrzycę pierwszego typu.
Jakie objawy daje łysienie?
Zazwyczaj pierwszym objawem jest nadmierne wypadanie włosów, wręcz wypadają kępki w trakcie mycia, bądź/i stylizacji. Kolejnym objawem są wyrastanie bardzo cieniutkich i słabych włosów.
Jak leczyć łysienie?
Na rynku są lotiony do włosów ze składnikiem "minoxidil". Składnik ten ma na celu spowolnić wypadanie włosów, a czasami bywa, że powoduje ich ponowny wzrost.Wcierkę z tym składnikiem należy aplikować 2 razy dziennie bezpośrednio na skórę głowy, mile widziany jest delikatny masaż głowy (każdorazowo kilka minut). Przyjmuje się by kuracja dawała dobre rezultaty (i nie było nawrotów) wcierkę trzeba stosować do końca życia.
Dostępne są też leki w formie tabletek (np. Follixin). Zanim jednak je zakupicie dobrze by było skonsultować się z lekarzem (trychologiem). Są też popularne doustne leki zawierające finasteryd - bloker DHT. Składnik ten zatrzymuje utratę włosów oraz ich przerzedzanie.
Musimy liczyć się z tym, że każdy z tych lekarstw nie są w stanie odwrócić skutków całkowitej utraty włosów u kobiet i u mężczyzn.
Inny sposób leczenia łysienia, a przynajmniej ograniczenia wypadania włosów to używanie kosmetyków anty wypadaniu włosów. Obecnie na rynku mamy od groma i trochę różnych odżywek, szamponów, wcierek (domowa kozieradka, jantar), ziół (pokrzywa, skrzyp), które choć trochę Nam pomogą w walce o każdy włos. Jeżeli dysponujemy większymi funduszami to możemy skusić się na przeszczep włosów, lub zainwestować w peruke. Jedna i druga opcja z pewnością da Nam większy komfort psychiczny.

Pozdrawiam

Ania

Źródła tekstu: www.hairmedica.pl
www.lysienie.medserwis.pl
www.portal.abczdrowie.pl 
Źródło zdjęcia: www.klinikakolasinski.pl 
Źródło zdjęcia: www.pl.wikipedia.org0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz :)

Wszystko to, co kobiety kochają :)