piątek, 3 października 2014

Porozmawiajmy o żylakach odbytu

Witajcie kochani,

Przychodzę dzisiaj do Was z nieco inną notką niż zwykle ;-) W końcu człowiek nie samymi kosmetykami żyje, co jak co, ale zdrowie jest najważniejsze :-)
Weźmy pod lupę żylaki odbytu. Ostatnio słyszę, że coraz więcej osób się z nimi zmaga... Tak więc zacznijmy od początku...
Wszyscy chyba wiemy jak bardzo ważne są dla Nas jelita (prawda?), dzięki nim możemy się wypróżniać.
Niestety czasami dochodzi do tzw. zaparć, ale to nie są zwykłe 'chwilowe' zaparcia... Te są na tyle silne, że aż skręcamy się z bólu. Teoretycznie  powinniśmy się wypróżniać średnio 3 razy w tygodniu, oczywiście możemy i częściej (2 do 3 razy dziennie). Jednak jeżeli robimy to rzadziej i  towarzyszy temu wielki ból, do tego dochodzą ciągłe wzdęcia, gazy, uczucie wiecznego nie wypróżnienia, przelewanie się w jelitach (dziwne bulgotanie). W dodatku Nasza dieta zazwyczaj jest ''kiepska'', uboga w błonnik, który w końcu działa jak przysłowiowa miotełka (błonnik możemy dostarczyć spożywając grube kasze, warzywa, owoce, ciemne pieczywo). Ponadto prowadzimy siedzący tryb życia w pracy i domu (takie osoby są najczęściej narażone na hemoroidy. Choroba częściej dotyka osoby otyłe, cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi, z przewlekłą niewydolnością krążenia) i nie uprawiamy żadnego sportu, a przy tym zauważyliśmy obrzęki w okolicy odbytu to już jest sygnał, że być może coś jest nie tak z Naszymi jelitami? 
Gdzie leczyć żylaki odbytu?
Koniecznie powinniśmy się umówić na wizytę do specjalisty, tj; proktologa lub ewentualnie do chirurga.
Wizyta jest niezbędna, aby móc potwierdzić lub wykluczyć Nasze obawy. Specjalista na dzień dobry przeprowadzi wywiad, będzie wypytywał m.in. o to jakie konkretnie mamy objawy. Co Nas boli? Prawdopodobnie zada też dosyć krępujące pytania, przykładowo: "Czy jest wyczuwalny jakikolwiek ból podczas aktywności seksualnej?", "Czy odnotowaliśmy krwawienie z odbytu/odbytnicy?", "Ile trwa wypróżnianie?". Kochani, musimy o wszystkim powiedzieć lekarzowi nawet jeśli będziemy się tego wstydzić, choć uważam, że nie mamy czego. Lekarz chce Nam pomóc i aby to zrobić jest zmuszony dowiedzieć się od Nas o każdym dyskomforcie. Do przyjemnych rzeczy to nie należy, ale jeżeli chcemy podjąć się stosownego leczenia niezbędne są wszelkie informacje. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz zrobi Nam wstępne badanie, tzw. badanie fizykalne, musimy przyjąć pozycję kolanowo-łokciową (taką jak na fotografii nr. 1) lub pozycją na lewy boku (fotografia nr. 2)


Jeżeli te nic nie wykryje powinien skierować pacjenta na badanie kału, takie badanie jednoznacznie stwierdzi, czy mamy krew w stolcu. Powinniśmy przez 3 dni z rzędu (najlepiej by było) dostarczać swój stolec do laboratorium. Wyniki tych badań praktycznie są widocznie w internecie na drugi dzień.
Jeśli okażę się, że wyniki badań są pozytywne (tj; nie ma krwi w kale) to lekarz prawdopodobnie będzie chciał zrobić rektoskopię. Do rektoskopii dość specyficznie należy się przygotować. Jesteśmy zmuszeni bodajże dzień przed badaniem mieć dietę bezresztkową (zalecane jest picie bulionu, ale bez warzyw), a także pijemy dużo wody niegazowanej. Również dochodzą do tego 2 lewatywy (robimy je sami w domu).
Na czym polega rektoskopia? Lekarz ma za zadanie wprowadzić cienką, metalową ewentualnie plastikową rurkę mniej więcej o długości 20-30 cm. Takie badanie pozwoli ocenić lekarzowi stan błony śluzowej odbytnicy etc.
Ponownie jeżeli i w tym badaniu nic lekarz nie wykryje zostaje Nam zrobić kolonoskopię.
To badanie jest już bardziej obszerne. Lekarz wprowadza do całego jelita grubego wziernika o długości od 130 do 200 cm. Muszę dodać, że wykonanie takiego zabiegu może uchronić Nas od interwencji chirurgicznej więc jak sami widzicie w ostateczności jest ono konieczne.
Powoli dochodzimy do sedna ;-) Co będzie jeśli lekarz w ostatnim badaniu stwierdzi iż są hemoroidy (wewnętrzne)? Na szczęście mamy XXI wiek, a wraz z nim sposoby by je wyleczyć. Oczywiście to jakie leczenie będzie Nam potrzebne jest wyłącznie zależne od zaawansowania choroby. 


Niezależnie od stadium powinniśmy wypijać minimum 2 litry wody dziennie, a także trzymać zbilansowaną dietę w której koniecznie trzeba umieścić warzywa, owoce, a także produkty z grubego przemiału. Musem jest ograniczenie czekolady, mocnej herbaty, kawy, alkohol wysokoprocentowy, czerwone wino, orzechy, ostre przyprawy, tłuszcze zwierzęce, a także potrawy sprzyjające wzdymaniu (np. groch, ciecierzyca, fasola, a nawet brokuły i czerwona papryka). 
Wracając do leczenia hemoroidów. Lekarz jak najbardziej może Nam zalecić kupno tabletek przeciwzapalnych, maści (od bliskiej mi osoby wiem, że dobrym kremem na hemoroidy zewnętrzne jest Procto Hemolan - uśmierza ból, swędzenie, pieczenie, szczypanie), a nawet czopków. Zwykle mają one w składzie wyciąg z kasztanowca, balsam peruwiański, przetwory z pączków topoli itd. Niestety takie leczenie (czasami leczymy się na własną rękę) nie prowadzi do wyleczenia hemoroidów. Tutaj możemy działać zachowawczo. W celu całkowitego usunięcia żylaków i dolegliwości z nimi związanych stosuje się leczenie chirurgiczne, które to można podzielić na instrumentalne i operacyjne.
Metoda instrumentalna jest dużo mniej inwazyjna, ale skuteczna :-)  Do tej metody należy m.in: leczenie niską temperaturą, krioterapia (krioterapia polega na przyłożeniu zimna, w tym wypadku bezpośrednio na hemoroidy. Wykonuje się to przy pomocy specjalnego przyrządu. Tak przyłożone zimno, według zapewnień producentów przynosi natychmiastowa ulgę, zmniejsza ból i świąd, hamuje krwawienie. Działa zarówno na hemoroidy zewnętrzne jak i wewnętrzne), fotokoagulacja laserowa (fotokoagulacja laserowa polega na naświetlaniu hemoroida koagulatorem), leczenie przy pomocy podczerwieni, sklerotyzacja (sklerotyzacja to sposób leczenia głównie małych hemoroidów podczerwieni w okolicy naczynia doprowadzającego do niego krew. Dzięki temu uzyskuje się koagulację naczyń, zmniejszenie wypełnienia hemoroida krwią) oraz zastosowanie elastycznych podwiązek w metodzie Barrona (metoda Berrona to najczęściej stosowany zabieg w leczeniu hemoroidów II i III stopnia. Polega na założeniu na nasadę guzka gumowej opaski, która odcina dopływ krwi od niego. Guzek obumiera i w ciągu najbliższych 7-10 dni odpada). Wszystkie wymienione metody są bardzo bezpiecznie i zarazem skuteczne.


 Tak kochani, myślę, że najważniejsze informacje zawarłam w tekście :-) Mam nadzieję, że moje wypociny miło Wam się czytało ;-) Osobiście uważam, że warto jest dbać o Nasze zdrowie. Mamy je w końcu tylko jedno. Dobrze, że medycyna cały czas idzie do przodu i posiadamy możliwość wyleczenia hemoroidów co jest niezwykle ważne dla każdego pacjenta.

Skleroterapia to sposób leczenia głównie małych hemoroidów. Pod śluzówkę wokół powiększonego guzka wstrzykuje się specjalny preparat (np. w postaci pianki), który powoduje powstanie zakrzepu w miejscu podania leku. Niedożywiony guzek odpada. Po zabiegu większość osób nie odczuwa żadnych dolegliwości, niektórzy – lekki dyskomfort. W 2–3 pierwszych dobach może wystąpić skąpe krwawienie, które samoistnie ustępuje. Od razu wraca się do codziennych zajęć. Ryzyko powikłań jest nieduże – krwawienie z powodu uszkodzenia naczynia, niewielkie owrzodzenie w okolicy ukłucia, które samo mija, uczulenie na lek

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/Hemoroidy-zylaki-odbytu-przyczyny-objawy-i-leczenie-hemoroidow_37645.html?page=1&
Skleroterapia to sposób leczenia głównie małych hemoroidów. Pod śluzówkę wokół powiększonego guzka wstrzykuje się specjalny preparat (np. w postaci pianki), który powoduje powstanie zakrzepu w miejscu podania leku. Niedożywiony guzek odpada. Po zabiegu większość osób nie odczuwa żadnych dolegliwości, niektórzy – lekki dyskomfort. W 2–3 pierwszych dobach może wystąpić skąpe krwawienie, które samoistnie ustępuje. Od razu wraca się do codziennych zajęć. Ryzyko powikłań jest nieduże – krwawienie z powodu uszkodzenia naczynia, niewielkie owrzodzenie w okolicy ukłucia, które samo mija, uczulenie na lek.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/Hemoroidy-zylaki-odbytu-przyczyny-objawy-i-leczenie-hemoroidow_37645.html?page=1&
Skleroterapia to sposób leczenia głównie małych hemoroidów. Pod śluzówkę wokół powiększonego guzka wstrzykuje się specjalny preparat (np. w postaci pianki), który powoduje powstanie zakrzepu w miejscu podania leku. Niedożywiony guzek odpada. Po zabiegu większość osób nie odczuwa żadnych dolegliwości, niektórzy – lekki dyskomfort. W 2–3 pierwszych dobach może wystąpić skąpe krwawienie, które samoistnie ustępuje. Od razu wraca się do codziennych zajęć. Ryzyko powikłań jest nieduże – krwawienie z powodu uszkodzenia naczynia, niewielkie owrzodzenie w okolicy ukłucia, które samo mija, uczulenie na lek.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/Hemoroidy-zylaki-odbytu-przyczyny-objawy-i-leczenie-hemoroidow_37645.html?page=1&

Pozdrawiam 
AniaŹródła użyte w tekście: Klik
Klik
Klik
Klik
Klik

3 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz :)

Wszystko to, co kobiety kochają :)