sobota, 10 listopada 2012

Domowej roboty sok z kiszonych buraków

Witajcie :)
Ostatnimi czasy jest mnie tu trochę mniej ze względu na pogorszenie się mojego stanu zdrowia... Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

Przychodzę dzisiaj do Was z domowym sokiem z kiszonych buraków.
Co jakiś czas sama sobie go przyrządzam (w szczególności w sezonie jesienno-zimowym i wiosennym). Sok ma na celu m.in zwiększyć odporność jak i oczyścić krew.



Składniki:

  •  1 kamienny garnek
  •  1 kg buraków
  •  2 l przegotowanej wody
  •  2 płaskie łyżeczki soli szarej
  •  3 ząbki czosnku
  •  skórkę chleba razowego
  •  gaza


Przygotowanie:

Do kamiennego garnka wrzucić 1 kg obranych i pokrojonych w plastry buraków i zalać przegotowaną wodą. Dodać 2 płaskie łyżeczki soli szarej, 3 ząbki czosnku i zawiniętą w gazę skórkę chleba razowego. Garnek przykryć gazą i trzymać w ciepłym miejscu. Po 3 dniach wyjąć skórkę, aby nie gniła i sok używać do picia lub zupy.
Resztę przelać przez gazę do butelek lub słoików i przenieść do lodówki. Zużyć w ciągu 1 miesiąca.
Preferuję pić pół szklanki soku codziennie.
  


Właściwości czosnku:

"Najważniejsza w czosnku jest bulwa. To ona kryje w sobie ząbki używane przez nas zarówno w kuchni jak i leczeniu. Charakterystyczną rzeczą w czosnku jest jego zapach. Zgnieciony ząbek wydziela alicin (S-tlenku disulfidu diallilowego, S-allilo-2-propenotiosulfinianu). To właśnie ta substancja jest najbardziej wartościowa w tym warzywie. Przeprowadzone badania wykazały, że ma ona silniejsze działanie niż tetracyklina czy penicylina. Warto się już w tym miejscu zastanowić nad skuteczną terapią w trakcie przeziębienia czy ataku grypy. Może zbędne są silne antybiotyki. Wystarczy przecież regularnie zjadać ząbki czosnku!
 

Do ochrony przed grzybami

Czosnek zawiera wiele pochodnych siarki. To właśnie tym substancjom przypisuje się dobroczynne właściwości. Substancje te są produkowane niejako przy okazji i służą warzywu do ochrony przeciw atakującymi bulwę grzybami czy bakteriami. Dopiero z czasem człowiek zaczął wykorzystywać czosnek właśnie w tym celu. Jego spożycie zaczęło również ludzi skutecznie chronić przed bakteriami i grzybami. A charakterystyczny smak i zapach? To nic innego jak odstraszacz zwierząt! Warzywo w ten sposób chroni siebie przed zjedzeniem. Jak widać człowiekowi absolutnie to nie przeszkadza. Zresztą to spożycie wychodzi mu tylko na zdrowie!


Siła tkwi w ząbku
Jakie właściwości ma czosnek? Przeróżne i na pewno wszystkie wysoce skuteczne. Oto jak działa:
  • walczy z wirusami,
  • działa przeciwzakrzepowo,
  • pokonuje bakterie,
  • skutecznie rozprawia się z pasożytami,
  • działa przeciwgrzybicznie,
  • jest świetnym przeciwutleniaczem.
 

Na co dobry czosnek?

Warzywo to ma niezliczone zalety. Już Egipcjanie stosowali go w rozlicznych chorobach. Warto jednak pamiętać na co działa szczególnie i spożywać regularnie. Ząbki czosnku są szczególnie skuteczne na:

  • infekcje układu oddechowego,
  • ból gardła,
  • przeziębienie,
  • grypa
  • infekcje ucha,
  • zmniejsza wydzielanie flegmy,
  • problemy związane z układem pokarmowym,
  • pleśniawka jamy ustnej,
  • pleśniawka pochwowa.
Ząbki czosnku świetnie działają też odkrztuśnie i zmniejszają przekrwienie. Stąd warto wprowadzić je do diety jeśli cierpimy na astmę, zapalenie oskrzeli czy koklusz. Zadziała łagodząco przy uporczywym katarze i zapaleniu śluzówki nosa".
 


Źródło: www.poradynazdrowie.pl
 


Właściwości buraka:

"Czerwony burak to bardzo popularne warzywo, które przeżywa prawdziwy renesans. Jego walory zdrowotne w pełni to uzasadniają. Powinien gościć na naszych stołach jak najczęściej. Zawiera oprócz witaminy C i B1 wiele makro- i mikroelementów, jest w nim dużo wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Ten skład chemiczny buraka ma bardzo duże znaczenie w zwalczaniu nowotworów….
Picie surowego soku z buraków jest wskazane dla wszystkich, bowiem ma on właściwości oczyszczające krew i pomagające w wyda­laniu kwasu moczowego z organizmu. Pobudza też krążenie i bardzo pomaga przy złej przemianie materii.

Zjadanie czerwonych buraków w postaci jarzynki ma działanie lecznicze w otyłości, przy zaparciach stolca, chorobach wątroby i nerek. Buraki pomagają też bardzo przy leczeniu anginy, grypy i wszelkich przeziębień.
 Z uwagi na swój skład chemiczny buraki są bardzo silnie zasadotwórcze. Dlatego dla osób zjadających dużo mięsa, ciasta, pieczywa o charakterze kwasotwórczym wręcz konieczne jest spożywanie bura­ków pod różną postacią po to, aby doprowadzić w organizmie do równowagi kwaso-zasadowej, która jest warunkiem zdrowia.Czerwony barszczyk jest doskonałym środkiem na wszelkiego rodzaju „pieczenia w dołku”, „zgagi” i „kwasy”. Wypicie filiżanki gorącego barszczyku, ale bez octu(!) powinno postawić nas na nogi. Najlepszy jest barszcz kiszony".

Źródło: www.roik.pl





Miłego weekendu :)
 


 

12 komentarzy:

  1. nie lubie burakow ale musze je jessc niestety;P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja lubię buraki :) ten sok z buraków jest pyszny pod warunkiem, że mamy sprawdzone buraki. Ja swoje kupuję tylko w kauflandzie, bo wiem, że tam je mają smaczne :) kiedyś kupiłam (na spróbowanie) w TESCO i myślałam, że zwymiotuję :D

      Usuń
  2. cos dla mojej mamy- milosniczki buraków ;p

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiedzi
    1. Kurcze, same mamy go będą pić? :D

      Usuń
    2. raczej robić :)

      Kochana zapraszam Cię serdecznie do zabawy :)

      http://fyourbeauty.blogspot.com/2012/11/tag-liebster-award-czyli-11.html

      Usuń
  4. Great post! I'm your new Follower.. I hope you visit my blog sometimes. Thanks! :) Kisses from VV!!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten sok jest niezastąpiony dla kobiet walczących z anemią :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeszcze nigdy nie kisiłam buraków, ale dużo dobrego słyszałam o tym soku :)

    Aniu, zostałaś otagowana, zapraszam do zabawy :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Wszystko to, co kobiety kochają :)