piątek, 2 marca 2012

Pielęgnacja włosów- budowa włosa

Z góry zaznaczam, że wszelkie informacje, które są zawarte w tym poście są z mojej książki. Inaczej ujmując ŹRÓDŁO- KSIĄŻKA.

Pomyślałam sobie, że osoby dbające o włosy będą zainteresowane między innymi "BUDOWĄ WŁOSA", czy też jak wyglądają  zdrowe włosy, a jak zniszczone etc. Dlatego też będę Wam "dawkować" te informacje.

BUDOWA WŁOSA:
Włosy to zrogowaciały twór naskórka. Obficie występują na głowie, pod pachami i w okolicy łonowej. W innych częściach ciała włosy są słabiej rozwinięte, często w postaci meszku.
 

Włosy wyrastają w swym korzeniu usadowionym wewnątrz mieszka włosowego. Korzeń posiada kolbowate rozszerzenie - zwane opuszką (lub potocznie cebulką), w którym znajdują się bardzo aktywne komórki macierzy włosa. Dzięki ich nieustannym podziałom włos rośnie ok. 1-1,5cm w ciągu miesiąca. Wyrastająca ponad powierzchnię skóry część włosa- zwana jest łodygą.

Łodyga składa się z 3 warstw.

1. Rdzeń włosa.
2. Warstwa kolorowa, która stanowi trzon konstrukcyjny łodygi. Ta warstwa włosa najbardziej wpływa na elastyczność i wytrzymałość włosa. Składa się ona z wydłużonych komórek, zbudowanych z keratyny. Każda z nich zawiera ziarna pigmentu- melaniny - barwnika - decydującego o kolorze włosów oraz niewielkie ilości wody.
3. Najbardziej zewnętrzną warstwą łodygi jest tzw. osłonka włosa. W skład osłonki włosa wchodzą warstwy cienkich, spłaszczonych komórek, poukładanych, jak łuski rybie i chroniących włosy przed czynnikami zewnętrznymi.
Włosy w ciągu życia ulegają ciągłemu wypadaniu i odnowie dla każdego włosa indywidualnie. Okres od początku tworzenia się włosa aż do stanu spoczynku i uformowania się nowego nazywamy cyklem włosowym - w różnych okolicach skóry jest ten cykl różny a składają się na niego okresy:

1. Anagen- wzrost włosa (od 2 do 6 lat).
2. Katagen- faza przejściowa, w tym czasie opuszka włosa staje się mniejsza: szczególnie macierz (3 tygodnie).
3. Teogen- okres spoczynkowy (do 6 miesięcy) i pod koniec tego okresu włos wypada, a w mieszku włosowym tworzy się nowa opuszka i nowy włos.
W ciągu doby tracimy od 80 do 100 włosów.

Na wzrost i wygląd włosów ma wpływ ogólny stan zdrowia i odżywiania, ale również odpowiednia pielęgnacja. Pod względem chemicznym włos składa się z keratyny, która jest białkiem oraz substancji nieorganicznych takich jak: siarka, potas, żelazo, miedź, mangan, fosfor i wapń. Barwa włosa jest zależna od ilości i aktywności melanocytów w opuszce włosa, a zanik barwników powoduje siwienie.

ZDROWE WŁOSY:
Włosy zdrowe są miękkie, lśniące i łatwe do ułożenia. Łuski na powierzchni włosa zachodzą na siebie jak dachówki, dzięki czemu odbijają światło, a włosy lśnią. Jednocześnie są one miękkie i gładkie w dotyku, ponieważ łuski są ułożone w uporządkowany sposób. Takie włosy są łatwe do uczesania, gdyż ich powierzchnia jest gładka i włosy mogą się ślizgać jedne po drugich nie plącząc się.
 

Jeżeli jesteś posiadaczką takich włosów powinnaś być szczęśliwa, jednak nie poprzestawaj na tym. Musisz dbać o nie i utrzymywać je w tym dobrym stanie bo bardzo łatwo jest je zniszczyć.

ZNISZCZONE WŁOSY:
Włosy zniszczone są całkowitym przeciwieństwem włosów zdrowych. Są matowe, szorstkie i trudne do ułożenia. Łuski nie są już ułożone na wzór dachówek, lecz odchylone i połamane. Nie odbijają światła i włosy są mniej lśniące. Ich miękkość i podatność na ułożenie jest znacznie mniejsza, gdyż powierzchnia włosów jest szorstka i włosy zaczepiają się o siebie.
 
Jeżeli jesteś posiadaczką takich włosów powinnaś poświęcić im więcej uwagi. Należy wówczas stosować nie tylko odżywki, ale i preparaty chroniące je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i oczywiście podcinać końce co najmniej co 6 tygodni.

NA DZISIAJ TO TYLE :) CO MYŚLICIE O TEGO TYPU WPISACH? :) JAK ZAWSZE KOMENTUJCIE :)

4 komentarze:

 1. Ciekawy post. Kiedys mialam straszny problem z wlosami ale dzieki drozdzom piwnym i olejkom udalo mi sie uporac ..
  Z mila checia - obserwuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję kochana :* jest mi niezmiernie miło, że na coś się moje wypociny przydają ;)
   Zapraszam również do wzięcia udziału w KONKURSIE :)

   Usuń
 2. Ja niestety mam zniszczone włoski. Mam nadzieję że olejowanie, tunungowanie masek itp trochę im pomoże:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana oleje powinny pomóc, tylko efekt nie będzie widoczny od razu :) będziesz musiała trochę na niego zaczekać :) mam nadzieję, że nie masz rozdwajających się końcówek, bo jeśli tak to oleje Ci ich słońce nie "skleją" :)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Wszystko to, co kobiety kochają :)