poniedziałek, 5 marca 2012

Koloryzacja włosów

Dzięki preparatom barwiącym można łatwo, szybko i samodzielnie zmienić kolor włosów. Preparaty do samodzielnego farbowania włosów, które można kupić w sklepach, zawierają barwniki bezpośrednie lub barwniki oksydacyjne. W ich składzie znajdują się różne substancje pielęgnujące włosy i chroniące je przez zniszczeniem.

Naturalny kolor włosów.
Na naszych głowach rosną włosy, które mają od 100 do 150 rozmaitych odcieni, ale postrzegamy je jako jednolity kolor.

Najtrudniejsza część zadania, to ustalenie, jak tak naprawdę nazywa się twój naturalny kolor włosów.
Na opakowaniach preparatów barwiących znajdują się zawsze informacje o tym, jaki efekt kolorystyczny uzyskamy po ich zastosowaniu - w zależności właśnie od naturalnej barwy włosów. Ważna jest tu głębia koloru, określająca, jak ciemne lub jasne są włosy (np. jasny brąz) oraz ton, czyli odcień koloru (np. miedziany).

Musimy także odpowiedzieć sobie na kilka innych pytań:
Jaka jest kondycja naszych włosów? Czy i jakich środków do koloryzacji używałyśmy wcześniej? Jaka jest liczba siwych włosów? Zastanów się dobrze, jaki efekt chcesz osiągnąć. Ożywić naturalny kolor włosów? Zamaskować kiełkujące tu i ówdzie siwe włosy? Zaszaleć i kompletnie zmienić kolor czupryny? Dopiero potem dobierz rodzaj preparatu do barwienia włosów.

Pamiętaj, że czupryna powinna harmonizować z odcieniem karnacji i oprawy oczu. Dlatego wybierając farby, czy szampony koloryzujące najwyżej 2 tony ciemniejsze lub jaśniejsze od naturalnego koloru. Natomiast, jeżeli marzysz o radykalnej metamorfozie, to zawsze oddaj się najpierw w ręce specjalisty: fryzjera, wizażysty czy też stylisty. W ten sposób powinno Ci się udać uniknąć kardynalnych błędów przy wyborze koloru.

Włosy zniszczone mają niejednolitą budowę. Jest to bardzo istotny fakt, który bardzo wpływa na końcowy efekt farbowania. Barwnik farby zmywalnej, zamiast oklejać równomiernie włosy, wnika w miejsce porowate i uzyskujemy tam dużo ciemniejszy odcień. Natomiast, gdy używamy farby trwałej, z niedomkniętych, nastroszonych łusek zniszczonych włosów farba dużo szybciej się wypłukuje podczas codziennej pielęgnacji.
Metodą na trwalszą koloryzację zniszczonych włosów jest trzy, cztero dniowa kuracja wzmacniając. Mogą to być specjalne oliwki kładzione na ciepło lub na zimno, lub regenerujące maski na włosy przeznaczone do włosów zniszczonych. ( ze swojej strony polecam Wam farbowanie włosów na olej).

Trzy stopnie koloryzacji:

BARWIENIE NIETRWAŁE: Używa się do niego barwników rozpuszczalnych w wodzie; osiadają one na powierzchni włosów i pokrywają je delikatnym filmem. Są one zbudowane podobnie jak tworząca włosy keratyna, więc nie spłukują się czystą wodą. Natomiast zmywają się pod działaniem szamponów: najczęściej powrót koloru odbywa się po sześciu - ośmiu myciach.

BARWIENIE PÓŁTRWAŁE: Wykonuje się je za pomocą barwników rozpuszczalnych w wodzie, dzięki czemu kolor po wielokrotnym myciu głowy zostaje stopniowo usunięty. Dzieje się tak zazwyczaj po czterech - ośmiu tygodniach. Składniki takich preparatów wnikają płytko pod powierzchnię włosa. Takie preparaty nie potrafią całkowicie zmienić koloru włosów ani idealnie zamaskować siwizny.

BARWIENIE TRWAŁE: Tworzące się w głębi włosa barwniki są całkowicie nierozpuszczalne, więc nie mogą zostać wypłukane. Usunięcie koloru z włosów jest skomplikowane i wymaga zastosowania silnie działających środków fryzjerskich. Przy użyciu tego typu preparatów można całkowicie zamaskować siwiznę i radykalnie zmienić kolor włosów. 

Krótkotrwała zmiana koloru włosów:
Kolor uzyskany dzięki barwieniu bezpośredniemu nie jest trwały, zmywa się po kilku umyciach głowy. Dlatego można korzystać z tych preparatów zmywalnych na przykład wtedy, gdy chcemy sprawdzić, czy dany kolor pasuje do naszej urody. Preparaty do barwienia bezpośredniego nie zawierają amoniaku i utleniaczy. Dzięki nim można: zmienić kolor o kilka odcieni, przyciemnić włosy lub zintensyfikować ich barwę.
Metoda ta nie pozwala jednak na rozjaśnianie włosów, nie pokrywa też dużej siwizny. Używając takich kosmetyków, trzeba też pamiętać o tym, że nie mogą one działać silniej na włosy bardzo suche i szorstkie - a więc kolor będzie się trudniej zmywał.
Na ogół środki do barwienia bezpośredniego występują w postaci szamponów lub pianek.

Zaleta takich preparatów to: 
- pozwalają bezboleśnie przetrwać okres pozbywania się farby trwałej
- znakomicie tuszują pierwsze siwe włosy

Wady:
- w zależności od kondycji włosów nałóż na nie odpowiednią odżywkę.
- tego typu farby mogą jedynie przyciemnić nasz naturalny kolor lub ewentualnie ożywić go, ale nigdy nimi nie rozjaśnimy włosów.

W zależności od trwałości danego preparatu dzielimy  je na:

Koloryzujące pianki - trwałość do pierwszego mycia. Ze względu na ich konsystencję nie musimy zwilżać włosów przed zabiegiem. Wczesujemy ją jedynie równomiernie we włosy i pozostawiamy do wyschnięcia, ewentualnie modelujemy suszarką. Jest to doskonały środek, jeżeli chcemy zabłysnąć nową, szaloną fryzurą na jeden wieczór, czy noc. Pianki w różnych odcieniach można oczywiście ze sobą łączyć tworząc w ten sposób wielobarwne balejaże; Do najbardziej popularnych należą chyba pianki Welli, Viva One Night Mousse dostępne w zabójczych kolorach: ognistoczerwonym, niebieskim, fioletowym, srebrzystym i zielonym metaliku :)
Jednorazowe saszetki przetrzymają dwa, trzy mycia: np Palette.
Szampony koloryzujące, których trwałość w zależności od firmy waha się od 6 do 8 myć. Niektóre z nich są równie wygodne w użyciu, co szampony. Zawartość torebki należy po prostu wmasować w wilgotne włosy, aż do wytworzenia się piany, a następnie po 5 minutach spłukać. Do 10 myć pozostanie na włosach szampon koloryzujący Schwarzkopf'a Henkel'a, Palette Instant Color, ale zabieg koloryzacji wymaga ok. 30 minut.
Najtrwalsze, wśród tego typu kosmetyków są preparaty "ton w ton". Ich właściwości koloryzujące utrzymują się od 4 do 6 tygodni (lub ok. 24 mycia). Preparaty te zawdzięczają swoją nazwę temu, że nie rozjaśniają włosów, lecz intensyfikują naturalny kolor włosów, dodając mu głębi i nieznacznie zmieniając jego odcień. Środki te zawierają wodę utlenioną o niewielkim stężeniu. Dzięki czemu mają moc barwienia siwych włosów, nie rozjaśniają jednak koloru. Na rynku są między innymi: L'oreal, Casting Colou Source; Wella, Soft Color;    

Farbujemy na dłużej:
Barwienie oksydacyjne umożliwia zmianę koloru włosów na jaśniejszy lub ciemniejszy, o bardziej intensywnym oscieniu i długosię utrzymujący. Preparaty oksydacyjne zawierają podstawę barwnika, wywoływacz (zwykle nadtlenek wodoru), który jest dodawany przed farbowaniem, i środek alkalizujący (na ogół amoniak). Mają one zwykle postać kremu lub żelu. Po połączeniu cząsteczek podstawy barwnika z wywoływaczem tworzy się dany kolor. w opakowaniu tych produktów znajdują się 2 lub 3 składniki, które należy zgodnie z instrukcją zmieszać. Na ogół jest też dołączona buteleczka ze specjalnym szamponem.
Można tu wyróżnić:   
- preparaty do barwienia półtrwałego.
- preparaty do barwienia trwałego. 
Wiele firm kosmetycznych ma w swojej ofercie zarówno farby do barwienia półtrwałego, jak i trwałego, np. Palette Intensive Color Creme i Palette Color Shampoo (Schwarzkopf & Henkel, Wellaton (Wella), kremy koloryzujące (Joanna), szampon koloryzujący Londeston (Londa). Do tej grupy należą też środki służące do rozjaśniania włosów oraz umożliwiające zrobienie tzw. pasemek, np Poly Brillance (Schwarzkopf & Henkel).
Farby zawierają w swym składzie amoniak, który rozpulchnia otoczkę włosa, jego łuski się podnoszą i w ten sposób następuje koloryzacja rdzenia włosa.
Natomiast, jeżeli chcemy radykalnie rozjaśnić włosy o dwa, trzy tony to dodatkowo musimy sięgnąć po rozjaśniacze. Zawierają one wodę utlenioną w dużo większej dawce niż farba. Niszczy on w ten sposób melaninę (naturalny barwnik włosa). Ale należy wiedzieć o tym, że efekt rozjaśniania jest trudny do przewidzenia. Po pierwsze możemy bardzo zniszczyć włosy, a poza tym często zamiast np: upragnionego chłodnego blondu otrzymujemy kolor kurczaka. Możemy go próbować "zgasić" szamponem koloryzującym w stalowych lub fioletowych odcieniach, ale myślę, że dużo bezpieczniej jest przy radykalnej zmianie kolorów włosów oddać się w ręce fryzjera. 
I pamiętaj nigdy nie trzymajcie na włosach farby lub szamponu dłużej niż proponuje to producent, w celu np: pogłębienia barwy. Czas podany na opakowaniach oznacza, że działanie środków chemicznych w określonym przedziale czasu nie uszkodzi powierzchni włosa, Przekraczając go narażasz włosy na zniszczenie i możliwe jest uzyskanie nieprzewidzianego koloru.

Koloryzacja włosów siwych:
Farbowanie włosów ma często na celu ukrycie siwych włosów. Nie wszystkie typy preparatów się do tego nadają. Środki do koloryzacji nietrwałej, czyli maseczki i szampony, które zmywają się po kilkunastu myciach, możesz od razu odłożyć do kąta. Będziesz musiała postawić na koloryzację trwałą. Zwłaszcza, jeśli siwych włosów jest bardzo dużo, na przykład połowa. Wybieraj też raczej odcienie klasyczne, czyli blondy i brązy.
Znajdziemy już na rynku sporo środków pomagających ukryć siwiznę. Ale wybierając daną farbę, czy szampon musimy robić to niezwykle starannie, ponieważ nie każda farba poradzi sobie z koloryzacją włosa pozbawionego barwnika.
Pierwsze siwe nitki doskonale zatuszuje już sam szampon koloryzujący, który nada im transparentne zabarwienie. Ale jest jeden warunek. Takie włosy muszą być rozproszone równomiernie. Jeżeli mamy natomiast siwe włosy, które skupiły się w kilku miejscach powinnyśmy zwrócić się do fryzjera o dwustopniową koloryzację. Zabieg taki nazywa się pigmentacją, gdzie najpierw nakłada się farbę bez utleniacza, a dopiero później preparat z wodą utlenioną. Dzięki temu miejsca te nie nasycą się mocniej kolorem.
Należy również pamiętać, że z włókien cały barwnik naszego ciała jaśnieje, nie warto więc nadawać włosom ich wcześniejszego, naturalnego koloru. Lepiej jest zawsze wybrać farbę o ton lub 2 jaśniejszą od naturalnego koloru włosów. A już zdecydowanie odradzam dojrzałym Paniom czarną farbę, bardzo postarza. Na ogół siwe włosy bardzo ładnie wyglądają jak je pomalujemy na zimny blond, popielaty brąz, beż. Dość trudno jest uzyskać żywe rudości.
Bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dl Panów, którzy chcą pozbyć się siwizny, ale w niezauważalny sposób dla otoczenia jest odsiwiacz dla mężczyzn firmy Schwarzkopf. Jest to środek, który zawiera tzw. prekursor melaniny, który pod wpływem tlenu zawartego w powietrzu odtwarza we włosach pigmenty identyczne z naturalnymi. Ma on jednak pewne ograniczenia. Mogą go stosować mężczyźni i kobiety, których naturalny kolor włosów mieści się gdzieś pośrodku skali kolorystycznej.
Ale dla wielu Pań i Panów siwizna może stać się atutem. Dlatego nie starajmy się  za wszelką cenę pokryć siwiejących włosów. Ważne jest jedynie, aby miały piękny, srebrny odcień. Niestety nie na wszystkich włosach jest to możliwe. U niektórych siwizna nabiera brzydkiego żółtego odcienia. Na szczęście jest teraz spory wybór środków, które zapewniają piękny srebrny połysk i odpowiednią pielęgnację.
Należą do nich: Wella, Regenal jest to fioletowy szampon, który likwiduje żółte refleksy. 

Koloryzacja naturalna (HENNA):
Gdy nie chcesz barwić włosów środkami chemicznymi zawsze możesz sięgnąć do natury. Do najpopularniejszych należą farby roślinne: henna, basma, rubina. W farbach tych stosuje się wyłącznie barwniki pochodzenia naturalnego. Barwnik ten oblepia włosy wnikając do jego wnętrza w niewielkim stopniu. Jest to zdrowa, nieinwazyjna metoda koloryzacji. Między innymi henna poprawia strukturę włosa, zamyka łuski. Przez co stają się odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych i mają piękny zdrowy wygląd.
Do wad tej metody należy:
- ograniczona gama kolorystyczna; nie jest możliwe otrzymanie koloru blondu.
- nie można łączyć preparatów ziołowych z syntetycznymi; wynik takiego połączenia jest nieprzewidywalny.

Kochani, to by było na tyle :) pisanie tego postu zajęło mi około 5 h :D     
Która z Was farbuje włosy? jakich farb używacie? farbowałyście kiedyś henną? :)
Jak zwykle czekam na Wasze komentarze ;)    

10 komentarzy:

 1. Farbuję farbami u fryzjerki. Na hennę się nie zdecydowałam poniewaz nie wyobrazam sobie zebym sama sobie nalozyla wszystko rowno na glowe a poza tym za duzo bawienia jest z nia,jak dla mnie.

  Jesli moge dodac cos od siebie. Miloby bylo czytac notatki od serca, od Ciebie. Ostatnio zauwazylam ze te notatki sa czysto naukowe, ciezko sie czyta takie wiadomosci skopiowane z ksiazek czy internetu.

  Zycie jest przyjmowane najmilej. Powodzenia w blogowaniu i serdecznie zapraszam do mnie.

  Sciskam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, zgadzam się z Tobą w 100% odnośnie tych notek :) z tym, że pod którymś z moich wpisów obiecałam, że będę Wam dawkować informację z książki - dlatego też ostatnio dość dużo piszę z niej :)
   Ale nie martw się, oczywiście już niedługo będą "moje słowa" :)
   Odwiedzę Twój blog :)
   Buziole :*

   Usuń
  2. Zapomniałam dodać, że ja ich nie kopiuję, tylko piszę sama- niektóre zdania poprawiam je osobiście :)

   Usuń
 2. ja lubie farbowanie henna tzn henna zmieszana z indygo i innymi skladnikami bo lubie ciemne kolorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na chwilę obecną używam khadi ciemny brąz zmieszany z jasnym brązem, ale niedługo się to zmieni :)

   Usuń
 3. Dotychczas farbowałam włosy na czarno farbami chemicznymi. Dzisiaj powinna dotrzeć do mnie paczka z henną czarną Khadi i jutro mam zamiar ja użyć. W planach mam też spróbowanie samej indygo. Jestem ciekawa efektow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze farbowałam tylko farbami KHADI, ale jestem już tym zmęczona, bo ciągle mi się one wypłukują... Właśnie Indigo strasznie szybko się wypłukuje z moich włosów :/
   Powodzenia! :)

   Usuń
 4. Ja również farbuję henną Khadi na orzechowy brąz. Pierwszy raz kolor wypłukał się po 2 tygodniach, a drugi na razie jest na głowie, zobaczymy jak długo...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby kochana jak najdłużej :)mi się jakoś nie bardzo henna chce trzymać na włosach, a szkoda.. :/

   Usuń
  2. Kochana, jak tam drugi raz z henną lepiej się trzyma?

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Wszystko to, co kobiety kochają :)