Podział włosów ze względu na rodzaj i ich pielęgnacja.
Dzisiaj kochani napiszę Wam podział włosów i ich pielęgnację :)Włosy normalne - mają zdrowy i naturalny wygląd, nie były poddawane zabiegom koloryzacji, ondulacji i rozjaśniania, są sprężyste, elastyczne i puszyste, z jedwabistym połyskiem. Z reguły nie sprawiają wielu problemów i nie wymagają specjalnej regeneracji. Zazwyczaj wymagają mycia dwa, trzy razy w tygodniu i stosowania lekkich odżywek. Pielęgnacja polega na utrzymaniu ich w dobrej kondycji oraz ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (latem słońce, wiatr, zimą przesuszone i gorące powietrze w zamkniętych pomieszczeniach). Ważne jest mycie odpowiednimi szamponami- utrzymującymi naturalną wilgotność (z zawartością witamin lub ekstraktu z alg morskich), nadającymi połysk. Jeżeli jednak włosy normalne są długie to najprawdopodobniej ich końce wymagają specjalnego traktowania, tak jak włosy suche.
Włosy suche - szorstkie w dotyku, sztywne, nie mają połysku, są pozbawione elastyczności, łamliwe, kruche, trudne do układania, często się elektryzują. Przyczyną jest zbyt mała aktywność gruczołów łojowych i przesuszenie skóry głowy. Suchość włosów może być uwarunkowana genetycznie lub wynikać z niewłaściwej pielęgnacji i upiększania- zbyt częste mycie w nieodpowiedni sposób, mycie nieodpowiedni,m szamponem, zbyt rzadkie stosowanie odżywek, suszenie włosów gorącym powietrzem lub niewłaściwie przeprowadzone zabiegi trwałej ondulacji, rozjaśniania czy farbowania. Zbyt mała ilość sebum na powierzchni włosów powoduje, że łatwo ulegają one przesuszeniu, a ich powierzchnia jest szorstka, trudna do rozczesywania i nieprzyjemna w dotyku. Szorstkie włosy są również bardziej podatne na uszkodzenia podczas układania. Dlatego bardzo ważne jest wygładzenie powierzchni takich włosów oraz ich ochrona przed dalszym przesuszeniem i uszkodzeniami. Niezbędne jest stosowanie szamponów i odżywek o działaniu regenerującym i nawilżającym. Składnikami zapewniającymi im działanie regenerujące i nawilżające mogą być np: prowitamina B5 i proteiny. Po umyciu włosów zawsze powinna być stosowana odżywka. Szczególnie godne polecenia są intensywne odżywki- maski, stosowane w formie kilkuminutowych kompresów, przykrytych folią lub ręcznikiem. Ich działanie znakomicie uzupełniają preparaty pozostawione na włosach, nie wymagające spłukiwania (np. Pantene Pro-V).
Włosy przetłuszczające się - tłuste, z charakterystycznym połyskiem, często z łupieżem. Wyglądają bardzo nieestetycznie, szybko tracą ładny i świeży wygląd (nawet po jednym dniu), a ułożona fryzura jest mało trwała. Przyczyną jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych, czyli łojotok skóry głowy. Gruczoły produkują zbyt wiele sebum, które pokrywa włosy tłustą warstewką. W efekcie włosy mają tłusty wygląd, przyciągają brud i kurz, ale są bardziej odporne na uszkodzenia i utratę wilgoci oraz mniej podatne na zabiegi trwałej ondulacji, czy farbowania. Zalegający na włosach łój jest doskonałą pożywką dla różnych mikroorganizmów. Dlatego w szczególnych przypadkach może pojawić się świąd lub łupież skóry głowy.
Przyczyną wzmożonej aktywności gruczołów łojowych mogą być zarówno czynniki wewnętrzne- uwarunkowania genetyczne, aktualny stan zdrowia wiek- okres pokwitania, dojrzewania, wewnętrzne predyspozycje organizmu, niewłaściwa dieta, jak i czynniki zewnętrzne, czyli nieprawidłowa pielęgnacja, niedostateczna higiena, zbyt intensywne mycie włosów w zbyt gorącej wodzie i suszeniem gorącym powietrzem, noszenie nieprzewiewnych okryć głowy i źle dobrane kosmetyki do tego typu skóry i włosów. Włosy przetłuszczające wymagają częstego, nawet codziennego mycia, które pozwoli na oczyszczanie włosów z nadmiaru łoju. Najlepsze dla włosów przetłuszczających się są szampony zawierające substancje o działaniu przeciw łojotokowym oraz działające antyseptycznie, przeciw bakteryjnie i łagodząco. Do takich składników należą wyciągi ziołowe (np. z pokrzywy, łopianu, aloesu, czarnej rzepy) oraz biosiarka i alantoina.
Włosy po zabiegach chemicznych często są określane mianem włosów zniszczonych. Swoim wyglądem przypominają włosy suche- są matowe, łamliwe i kruche, rozdwojone, szorstkie w dotyku, sztywne, splątane i trudne do rozczesania. Inna jest jednak przyczyna ich kiepskiej kondycji. Takie włosy mamy zniszczone zazwyczaj "na własną prośbę"- jest to skutek zbyt często lub nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów trwałej ondulacji, rozjaśniania i koloryzacji, zaniedbywana pielęgnacja, suszenie włosów gorącym powietrzem, czy wreszcie niszczenia nadmiernym i zbyt silnym szczotkowaniem i tapirowaniem. Nawet jeżeli włosy były poddane tylko jeden raz zabiegowi trwałej, rozjaśniania, czy koloryzacji, który nie spowodował widocznego ich osłabienia, są bardziej podatne na różne uszkodzenia powinny być pielęgnowane w specjalny sposób.
W pielęgnacji włosów zniszczonych ważne jest stosowanie szamponów i odżywek regenerujących zniszczenia w strukturze włosów, regulujących wilgotność w ich wnętrzu, wygładzających powierzchnie włosa oraz ułatwiających rozczesywanie. Receptury używanych preparatów powinny zawierać substancje aktywne: proteiny i keratynę, witaminy oraz specjalne polimery. Podobnie, jak przy włosach suchych, ważne jest regularne stosowanie intensywnych odzywek- masek i odżywek pozostawionych na włosach bez spłukiwania.
Polecamy stosowanie szamponów do włosów suchych i zniszczonych . Pomogą one utrzymać włosy w dobrej kondycji i kolor lub trwałą przez dłuższy czas.
Często spotykanym problemem są włosy poddawane zabiegom chemicznym, czyli wymagające intensywnej pielęgnacji i ochrony, z jednocześnie przetłuszczającą się skórą głowy. Takie włosy należy pielęgnować umiejętnie odpowiednio dobranymi kosmetykami- skórę głowy i włosy myć szamponem do włosów przetłuszczających się lub normalnym, a po umyciu na same końcówki nakładać odżywki regeneracyjne.
Łupież jest często spotykanym schorzeniem, polegającym na nadmiernym łuszczeniu się zrogowaciałych komórek skóry głowy. Przyczyną powstania łupieżu jest mikroorganizm (grzyb), który występuje również u osób zdrowych, ale w znacznie mniejszej ilości. Czynnikami które sprzyjają rozwojowi łupieżu są: wzmożony łojotok, stres, nieprawidłowe odżywianie, niektóre leki, brak higieny oraz stosowanie zbyt drażniących lub złej jakości kosmetyków do włosów.
Skuteczną pielęgnacje zapewniają szampony przeciwłupieżowe. Szampony te zawierają substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym i przeciwłojotokowym takie, jak pirytionian cynku, oktopirox, undecylinę i kwas salicylowy. Warunkiem pozbycia się łupiezu jest regularne stosowanie szamponu przeciwłupieżowego przez okres przynajmniej kilku tygodni. Osoby, które mają kłopoty ze skórą głowy, takie jak łupież, wrażliwą skórę czy łojotok, powinny stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie do usuwania takich dolegliwości.
W jutrzejszym poście prawdopodobnie będzie "MYCIE I SUSZENIE WŁOSÓW" :)
KOCHANI, KOMENTUJCIE :) TO NIC NIE KOSZTUJE, A JA BARDZO LUBIĘ CZYTAĆ WASZE KOMENTARZE I CHĘTNIE NA NIE ODPOWIADAM :)
P.S Miała, któraś z Was tą odżywkę? Ponoć ma świetny skład i jest niedroga KLIK koniecznie dajcie znać :)
miałam tę odżywkę i sprawowala sie dobrze;)
OdpowiedzUsuńPlanuję ją w przyszłości kupić :) mam nadzieję, że u mnie też będzie się sprawdzać :)
Usuńja definitywnie mam przetłuszczające się włosy, dlatego myję je codziennie
OdpowiedzUsuńKochana, ja też mam włosy przetłuszczające się, ale mimo wszystko myję włosy co drugi dzień :) nie chce mi się ich myć codziennie- nie przy takiej długości :)
Usuńodzywki nie mialam...
OdpowiedzUsuńco do tamtego to ja siebie widze na liscie obserwatorow u gory,dziwne to :/
lupiez mialam ale pomogla mi na niego odzywka :D szampony nie dawaly rady :/
OdpowiedzUsuńJa Ciebie też widzę na liście obserwatorów :) być może cytuję " Anwena, zwyczajnie zrezygnowała ;)" dostałam dziś takiego maila :) możliwe, że faktycznie zrezygnowała, bo np uznała, że są tu "nudy" itd. Cieszę się jak mnie coraz więcej osób obserwuje, ale także jest mi przykro jak ktoś odchodzi, ale co zrobić ;) Nikogo na siłę nie trzymam :)
Usuńa to o anwene chodzilo :D napisalas w mojej historii wiec nie wiedzialam ;) byc moze, najlepiej bedzie jak zapytasz ...
UsuńMyślę, że nie ma sensu pytać :) jakiś anonim mi napisał, że może boi się konkurencji... (komentarz usunęłam) ja nie uważam się za żadną konkurencję.
Usuń